Zgrywanie nagra± z p│yt audio

Uwaga

Je╢li niekt≤rych omawianych poni┐ej pozycji brak w menu oznacza to, ┐e w Kreatorze konfiguracji wybrano wariant 'Jestem zielony, zr≤b wszystko co siΩ da abym siΩ nie stresowa│'. Aby przywr≤ciµ pe│n▒ funkcjonalno╢µ programu nale┐y w Opcjach EAC'a, na karcie NarzΩdzia' wy│▒czyµ opcjΩ 'W│▒cz tryb dla pocz▒tkuj▒cych, ukryj wszystkie zaawansowane funkcje'.

1. Wprowadzanie informacji o p│ycie

Gdy na p│ycie brak informacji CD-Tekstu, co dotyczy praktycznie wszystkich t│oczonych p│yt, a opcja 'Dla nieznanych p│yt - automatycznie po│▒cz siΩ z baz▒ danych freedb, znajduj▒ca siΩ na karcie 'Og≤lne' menu 'Opcje EACa' jest w│▒czona, program ka┐dorazowo, po w│o┐eniu nieznanej mu p│yty, bΩdzie pobiera│ o niej informacje │▒cz▒c siΩ z freeDB. Mo┐na tak┐e samodzielnie │▒czyµ siΩ z baz▒ danych korzystaj▒c z ikony lub polecenia menu 'Baza danych'. Program obs│uguje tylko freeDB.

Je╢li p│yty nie ma w bazie danych niezbΩdne informacje mo┐na wprowadziµ samemu. Z menu 'Baza danych' nale┐y wybraµ 'Edytuj informacje o p│ycie...' i wpisaµ wykonawcΩ, tytu│ p│yty oraz - z rozwijanej listy - wybraµ rodzaj do jakiego zalicza siΩ zawarta na niej muzyka (jest to wymagane przy wysy│aniu informacji o p│ycie do FreeDB - menu 'Baza danych' - 'Wy╢lij informacje o p│ycie do freedb lub ikona ).


Da siΩ to tak┐e zrobiµ w g│≤wnym oknie programu. Tutaj zreszt▒ wpisuje siΩ tytu│y poszczeg≤lnych nagra±. Po wybraniu dowolnego i wci╢niΩciu klawisza F2 pole przechodzi w tryb edycji. Klawisz Enter zatwierdza wpis i przenosi do nastΩpnego pola. Je╢li p│yta znajduje siΩ w bazie danych odtwarzacza Windows mo┐na j▒ stamt▒d zaimportowaµ. S│u┐y do tego funkcja z menu 'Baza danych' -> 'Pobierz informacje o p│ycie z - CDPLAYER.INI'. Opisan▒ p│ytΩ mo┐na tak┐e wyeksportowaµ do bazy danych odtwarzacza Windows ('Eksportuj informacje o p│ycie do - CDPLAYER.INI', menu 'Baza danych'). Mo┐na sobie u│atwiµ pracΩ korzystaj▒c z mo┐liwo╢ci wklejenia tytu│≤w nagra± ze schowka Windows. Aby nie trzeba by│o poprawiaµ wprowadzonych informacji wklejane dane powinny zawieraµ tylko tytu│y nagra± w kolejnych wierszach bez ┐adnych dodatkowych separator≤w.


Podsumowuj▒c: w 'Opcjach EAC'a', na karcie 'Og≤lne' mo┐na w│▒czyµ opcjΩ automatycznego wy╢wietlania okna edycji informacji o nieznanej p│ycie ('Dla nieznanych p│yt - otwieraj okno informacyjne'), aby nie trzeba by│o za ka┐dym razem wywo│ywaµ tej funkcji z menu, lub w│▒czyµ automatyczne │▒czenie siΩ z baz▒ danych freedb ('Dla nieznanych p│yt - automatycznie po│▒cz siΩ z baz▒ danych freedb').

2. Zgrywanie fragment≤w p│yty lub nagra±

Funkcja 'Urywki wybranych nagra±' s│u┐y do zgrywania zdefiniowanych wcze╢niej - na karcie 'Urywek' opcji programu - fragment≤w nagra±. Z kolei funkcja 'Kopiuj zakres' umo┐liwia zgrywania ca│ej p│yty lub konkretnego fragmentu do jednego pliku. Zgrywaj▒c kilka nagra± do jednego pliku suwakiem ustawia siΩ ich ilo╢µ, przyciskiem 'úap utw≤r' pocz▒tek lub koniec, a przyciskiem 'úap przerwΩ' dodaje lub pomija przerwΩ (dodawana jest do pocz▒tku nagrania - g≤rny suwak, odejmowana na ko±cu - dolny).

3. Zgrywanie nagra±

Program zgrywa wybrane nagrania lub - gdy ┐adnego nie zaznaczono - wszystkie. Mo┐na najpierw wykryµ pozycje przerw (jest to istotne dla duplikowania p│yty) w menu 'Akcja', 'Wykryj przerwy', sprawdziµ, czy nie zawieraj▒ ciszy ('Testuj przerwy na obecno╢µ ciszy') i przeprowadziµ test zgrywania - 'Testuj wybrane nagrania', a tak┐e ods│uchaµ nagrania.

Aby przyst▒piµ do zgrywania wybranych nagra± z menu 'Akcja' nale┐y wybraµ 'Zgrywaj wybrane nagrania' lub ikonΩ . Otwarte zostanie okno pozwalaj▒ce ╢ledziµ postΩp pracy. Mo┐na w nim w│▒czyµ pole wyboru "Wy│▒cz komputer po zako±czeniu zgrywania", je╢li zanosi siΩ na to, ┐e proces potrwa d│ugo. Jednak komputer zachowa siΩ tak, jak to zosta│o okre╢lone w opcjach - 'U┐ywaj▒c funkcji wy│▒czania - wy│▒cz/uruchom ponownie' - albo siΩ wy│▒czy, albo uruchomi ponownie.

4. Korekcja b│Ωd≤w

Pole "Korekcja b│Ωd≤w" znajduj▒ce siΩ nad okienkiem Stan, po prawej stronie,
sk│ada siΩ z piΩciu (trzech lub jednego - zale┐nie od ustawienia opcji 'Dok│adno╢µ korygowania b│Ωd≤w') rzΩd≤w "diod ╢wiec▒cych" po 16 w ka┐dym. Pojedyncza "dioda" to zdublowane ponowienie odczytu (stosowane w EACu techniki zgrywania w trybach pewnych zosta│y dok│adniej om≤wione przy opisie tryb≤w zgrywania) - je╢li program napotka b│▒d ponawia odczyt w szesnastu cyklach i jest to obrazowane przez zapalenie siΩ tylu wierszy, ile by│o cykli. Je╢li wyniki w dalszym ci▒gu nie s▒ satysfakcjonuj▒ce stosowna informacja pojawi siΩ w okienku stanu.


Sygnalizowane b│Ωdy odczytu i synchronizacji mog▒ nie mieµ negatywnego wp│ywu na rezultat ko±cowy, lecz stanowiµ jedynie informacjΩ. Generalnie bowiem program odczytuje ka┐dy sektor dwa razy por≤wnuj▒c wyniki. Gdy napotka b│▒d, odczytuje podejrzany fragment 16 razy i je╢li 50% lub wiΩcej wynik≤w jest identycznych przechodzi dalej. Je╢li nie - ponawia procedurΩ do piΩciu razy, po czym dodaje informacjΩ o niepewnym miejscu do raportu i kontynuuje pracΩ. WiΩc zapalenie siΩ wszystkich "diod" oznacza, ┐e b│▒d by│ powa┐ny i program sobie z nim nie poradzi│.

5. Raport

Raport wy╢wietlony po zako±czeniu zgrywania zawiera uwagi dotycz▒ce ka┐dego nagrania. "Poziom wysterowania" to informacja o poziomie najg│o╢niejszych fragment≤w w odniesieniu do maksymalnego mo┐liwego (100%). Z kolei "Jako╢µ nagrania" mniejsza od 100% oznacza, ┐e musia│o nast▒pic ponowienie odczytu. W raporcie wyszczeg≤lniane s▒ tak┐e wszystkie powa┐ne b│Ωdy. Przycisk 'Mo┐liwe b│Ωdy' kryje listΩ wszystkich niepewnych miejsc, kt≤re mo┐na od razu ods│uchaµ i podj▒µ decyzjΩ o dalszym postΩpowaniu. Za pomoc▒ edytora, kt≤ry wywo│uje siΩ z menu 'NarzΩdzia' - 'Edytuj plik WAV...', mo┐na spr≤bowaµ skorygowaµ b│Ωdne fragmenty.


Po zako±czeniu zgrywania g│≤wne okno zawiera wszystkie dane. Je╢li wcze╢niej przeprowadzony zosta│ test ('Testuj i zgrywaj wybrane nagrania, menu 'Akcja') mo┐na por≤wnaµ sumy kontrolne.

Plik raportu, zawieraj▒cy informacje o przebiegu procesu zgrywania, nosz▒cy nazwΩ wygenerowan▒ z tytu│u p│yty i rozszerzenie log, bΩdzie tworzony automatycznie, je╢li w menu EAC na karcie NarzΩdzia zostanie w│▒czona opcja Automatycznie zapisuj sprawozdanie po zgraniu nagra±. Jednak niezale┐nie od ustawienia tej opcji raport zostanie zapisany w folderze wybranym w menu EAC na karcie Folder, je┐eli wybrana zosta│a funkcja Wy│▒cz komputer po zako±czeniu zgrywania. Jest to szczeg≤lnie przydatne w sytuacji, gdy zgrywana jest bardzo zniszczona p│yta. Po automatycznym wy│▒czeniu komputera w pliku raportu znajd▒ siΩ informacje pozwalaj▒ce zorientowaµ siΩ, czy podczas zgrywania nie wyst▒pi│y b│Ωdy odczytu lub synchronizacji.

6. Kompresja

Exact Audio Copy pozwala na kompresowanie nagra±. Mo┐na za┐yczyµ sobie, aby po skompresowaniu wyj╢ciowe pliki wav pozosta│y na dysku wy│▒czaj▒c opcjΩ 'Skasuj plik wav po zako±czeniu kompresji'). Da siΩ tak┐e skonfigurowaµ kilka r≤┐nych koder≤w. Aby to zrobiµ nale┐y ka┐dorazowo zapisaµ konfiguracjΩ w profilu. Mo┐na wybieraµ spo╢r≤d koder≤w zainstalowanych w systemie (karta 'Format audio' menu 'EAC', 'Opcje kompresji') lub skonfigurowaµ zewnΩtrzny programu wywo│ywany z linii polece± (karta 'ZewnΩtrzna kompresja' menu 'EAC', 'Opcje kompresji'). Z uwagi na to, ┐e istnieje bardzo du┐o koder≤w, program nale┐y konfigurowaµ dla ka┐dego z nich indywidualnie, poniewa┐ ustawienia nie s▒ ujednolicone.

• Przyk│ad
Aby skonfigurowaµ bezstratny koder WavPack nale┐y z listy 'Schemat podstawianych parametr≤w' wybraµ 'Koder u┐ytkownika', w polu 'U┐ywaj rozszerzenia pliku' wpisaµ .wv, podaµ ╢cie┐kΩ do pliku wykonywalnego w polu 'Program, │▒cznie ze ╢cie┐k▒, u┐yty do kompresji' i wreszcie w polu 'Dodatkowe opcje linii polece±' wpisaµ -h %s %d (bez znacznik≤w) lub -w "Artist=%a" -w "Title=%t" -w "Album=%g" -w "Year=%y" -w "Track=%n" -w "Genre=%m" -h %s %d (ze znacznikami). Dodatkowo trzeba wy│▒czyµ opcje 'U┐ywaj sprawdzania sumy kontrolnej CRC', 'Dodawaj znacznik ID3' oraz 'Sprawdzaj kod zwrotny zewnΩtrznego programu'. Rozwijana lista 'Przep│ywno╢µ bit≤w' jest ignorowana.


Je╢li w systemie zainstalowany jest kodek Monkey's Audio, ustawienie bezstratnej kompresji jest jeszcze prostsze. Wystarczy w menu Opcje kompresji, na karcie Format audio z rozwijanej listy Format audio wybraµ Monkey's Audio Lossless Encoder i okre╢liµ preferowany Format pr≤bki.


7. Por≤wnywanie plik≤w wav

EAC umo┐liwia por≤wnywanie plik≤w muzycznych (menu NarzΩdzia, funkcja Por≤wnaj pliki wav...). Je╢li jednak wyniki maj▒ byµ miarodajne, to oba por≤wnywane nagrania powinny byµ zgrywane w ten sam spos≤b i - w miarΩ mo┐liwo╢ci - na tym samym modelu napΩdu, z uwagi na wprowadzane przesuniΩcie. Nale┐y mieµ tak┐e na uwadze fakt, ┐e przerwa dodawana jest do ko±ca nagrania. Por≤wnywanie plik≤w mo┐e byµ mniej lub bardziej dok│adne (dok│adno╢µ ustawia siΩ w menu Opcje edytora WAV na karcie Por≤wnywanie). ZwiΩkszenie dok│adno╢ci odbywa siΩ jednak kosztem szybko╢ci. Dla plik≤w maj▒cych bardzo wiele r≤┐nic (a szczeg≤lnie kompletnie r≤┐nych) ca│a operacja mo┐e trwaµ bardzo d│ugo.